Anne J. MacArthur Public School Staff ~ 2018 - 2019


POSITION                                       NAME                                   EMAIL ADDRESS   
                                
School Board Trustee                 Kim Graves                               gravesk@hdsb.ca        
Superintendent of Education      Jacqueline Newton                    newtonj@hdsb.ca        
                                
Principal                                      Steve Pilibbossian                     pilibbossians@hdsb.ca             
    Vice-Principal                          Cheryl Hayles                            haylesc@hdsb.ca
    Vice-Principal                          Nadine Akers                             akersn@hdsb.ca   
                                
Head Secretary                          Jane Vivian                                 vivianj@hdsb.ca        
     General Secretary                 Beatriz Bailey                             baileybe@hdsb.ca 
     General Secretary                 Robyn Logan                              loganr@hdsb.ca
     General Secretary                 Andrea Bergen                           bergena@hdsb.ca  
     General Secretary                 Jaye Dehal                                 dehals@hdsb.ca
    
                                
Head Custodian                          Rebecca Mehling            
      Custodian                              Donna Przybysz   
      Custodian                              Ken Murray                                
      Custodian                              Adolph Kattar
      Custodian                              Artur Pola          
      Custodian                              Maria Abad                          
        
                                
Kindergarten Team

FDK1 - S. Rafalowski, A. Ramnauth-Hamid
FDK2 - A. Gastle, E. Roberts
FDK3 - M. Roberts, M. Dimitrijevic
FDK4 - L. Brown, C. Bullock
FDK5 - M. Bengtsson-May, K. Nearchou
FDK6 - J. Hayhoe, T. Kearns

English Track
                        

1-1        S. Walton

1-2        M. Hewit

1-3        R. Etherington

1-4        J. O'Neill

1/2-1     S. Hay-Hussain

2-1        B. Day

2/3-1     E. Turner (LTO)

3-1        K. Kozlova    

3/4-1     J. Williams

4-1        E. Matter

4/5-1     M. Childs

5-1        S. Wells

6-1        E. Hale

6-2        R. Malley

6/7-1     B. Koepke

7-1        T. Meinen

7/8-1     T. Holland

8-1        J. Osborne

Me-1J1  M. Bartlett

         

French Immersion Track

2-1FI     J. Dube

2-2FI     K. Vachon

3-1FI     S. Mirza

3-2FI     T. Ingham

3-3FI     H. Guirguis

3-4FI     B. Crockett (LTO)

4-1FI     A. Khalaf (LTO)

4-2FI     H. Vandonk

4/5-1     C. Chiappetta

5-1FI     G. Reid

5-2FI     E. Nagy

6-1FI     K. Zimmer

6-2FI     T. Siddik

7-1FI     Z. Cochrane

8-1FI     F. Coovadia (LTO)

8-2FI     V. Sullivan (LTO)

                                
                                
POSITION                                           NAME            
                                
Teacher - Librarian                               E. Forbes     
     
Core French Teacher                           M. Allen
Core French Teacher                           D. Husain
   
S.E.R.T.                                                N. Brandt      
S.E.R.T.                                                J.  Stocks  
S.E.R.T.                                                K. Witczak
S.E.R.T.                                                R. Vinthers


Designated Music Teacher                   E. Saliba    
        
Planning Coverage Teacher                 J. Lukawecky      
Planning Coverage Teacher                 R. Ali 

Physical Education                               S. Southworth 
Physical Education                               J. Merritt  
      
French Immersion Relief Teacher        M. Goyette-Gow           
French Immersion Relief Teacher        Z. Klavins
French Immersion Relief Teacher        J. Maerz

Student Success Teacher                    J. Lukawecky       
         
Child Youth Counsellor (CYC)              D. McGivern 
               
Youth Settlement Work                         
      
Educational Assistant                           L. Smith           
Educational Assistant                           A. King                   
Educational Assistant                           K. Vander Byl                           
Educational Assistant                           R. Servin
Educational Assistant                           M. Paterson
Educational Assistant                           M. Morgan
Educational Assistant                           L. DePrato
Educational Assistant                           B. Morgan

E.L.L. Teacher                                      M.Carr (LTO)
E.L.L. Teacher                                      A. Steeds 
E.L.L. Teacher                                      S. Beedham

Learning Resource Teacher